jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 2 februari 2013 11:07

Nu är det äntligen bokat! I slutet av Juli åker jag och David till USA! Han fyller 30 den 2a augusti och han vill fira sin födelsedag där istället för att ha en fest här hemma. Alltså, det kommer bli awesome och ett minne för livet!


Vi börjar med att åka till Los Angeles, där kommer vi att hämta ut en hyrbil som vi kommer ha under hela vår vistelse. Vi kommer att bo på ett enkelt hotell i Hollywood, i närheten av Universal Studios och Sunset Strip.

   


Vi kommer vara i Los Angeles i cirka 9 dagar, för att sedan åka vidare med bilen till Las Vegas, en tur som tar cirka 3-4 timmar. Som härifrån till Sthlm ungefär :)

Där är hotellen så pass billiga att vi maxade på med ett fint hotell (du kan bo på ett enklare hotell för 250 kr/natten där!!) eftersom hotellet i Los Angeles är ganska simpelt så känns det som ett smart drag att bo lite finare och billigare i Las Vegas istället :)


 


 


Hotellet i Las Vegas heter Tropicana Hotel and Casino och ligger alldeles i smeten vid "strippen".

Snett mittemot Frihetsgudinnan ska hotellet ligga.


   


I Las Vegas kommer vi vara i 4 dagar, den 6e augusti checkar vi ut och åker hem mot Sverige igen, efter 12 dagars vistelse i USA.

Av jempa - 2 februari 2013 09:09

 

Finns självklart i fler färger såsom svart, vitt och beige.


Jag måste få slå ett slag för baslinnena från H&M, bl.a denna modell. Lite längre och med reglerbara axelband. Dom är himla sköna och jag tycker att färgen håller sig bra tvätt efter tvätt.

Vet ni vad priset ligger på då? en 50-lapp!


Av jempa - 1 februari 2013 20:46

 

Måste bara visa er den här tröjan! Så himla fin baktill med vingar av paljetter.

Gina Tricot, 299:-

Av jempa - 31 januari 2013 19:36

Anki hämtade upp mig på jobbet idag :) Vi åkte ut till BC en sväng och hade mycket trevligt. Käkade varsin varm macka på Waynes och sedan var det dags för shopping, trodde jag.. men upptäckte att mitt VISA kort var hemma i den andra jackans ficka *suck* men det kanske var en mening med det me tanke på att det blev lite shopping i sthlm i helgen ju, hehe, hur som helst så hittade jag ändå inget som jag vart sådär jättesugen på.

Men det fanns ett par brallor på Gina som både jag o Anki fastnade för. Kanske ska kolla lite närmare på dom en annan dag.. (dom finns inte med i webshopen heller så kan inte visa er).


Men däremot så var dom här jeansen rätt så snygga också!

Gillar slitna jeans, skitsnyggt de! Dessutom är det bra när det e tyg bakom det slitna så slipper man frysa om benen den här årstiden (som det är på dessa jeans, jag har kollat närmare på det). På sommaren däremot är de bara snyggt om benen (helst brunbrända) syns igenom slitningarna.


Nu ska jag hoppa in i duschen. Imorn är det fredaag! ;)


Av jempa - 30 januari 2013 21:00

Tuffa dojor från Gina Tricot!

Av jempa - 29 januari 2013 18:34

 

Har precis tagit en svettig promenad (o lite joggning blev de) på gåbandet. Det är 30 minuters pass som man kör, och eftersom jag inte såg senaste avsnittet av Ponnyakuten i söndags så såg jag det via svtplay nu, ett avsnitt är på 28-29 minuter så snacka om att det blev perfekt! Det är ju så ruskigt bra program att jag knappt tänkte på att jag gick, förutom när svetten rann i pannan, då blev jag lite påmind ;)


Det var så himla fint på slutet också när Jan Brinks otroligt ståtliga häst kommer in i ridhuset och lilltjejen ska få rida på den! Hon blev så himla glad och kunde knappt tro att det var sant, så man blev lite tårögd. Förstår hennes känsla!


mm, så är ni hästintresserad så måste ni titta på Ponnyakuten, man lär sig faktiskt en hel del själv också.

Av jempa - 28 januari 2013 18:44

 

Av jempa - 27 januari 2013 15:10

Gina Tricot har fått in en hel del fint, massa snygga tubisar bl.a

         

Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards