Direktlänk till inlägg 28 november 2010
Hej på er!
Nu är vi framme i Dubai! Eller okej, vi har varit framme ett tag. Resan tog endast 5 timmar och 50 minuter, perfekt! Så klockan var ungefär 23.30 här när vi landade (20.30 i Sverige). Vi kom till hotellet och checkade in, sen drog vi ut och skulle hitta nåt ställe o käka på. När vi kommer ut mot den stora vägen så får vi en utsikt som inte var så tokig! Framför oss uppenbarade sig hela den stora staden med alla sjukt stora byggnader och neonfärger i alla dess slag! Burj Khalifa såg vi också! Det känns helt galet att vi äntligen är här! =)
Jag längtar så tills imorgon då vi kan få åka in till smeten och utforska allt!
Iallafall så hittade vi ett Burger King, så det fick bli våran sena middag =) Det mesta var faktiskt stängt den här tiden (o vi hade inte tid eller ork att åka in till city heller), så det kändes lite dött. Men å andra sidan var klockan typ 01 också när vi drog ut.
Det tog 20 minuter att åka till vårat hotell från flygplatsen. Helt ok det!
Ne, nu är det sovdags så att vi kommer upp till frukosten imorgon. Spännande och se vad det bjuds på, lät väl inte bli nå gröt iaf? :D
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
| 29 | 30 | ||||||||
| |||||||||