Senaste inläggen
ja, när man bor i stan får man vara med om en del saker.. Som inatt t.ex när jag vaknade vid 04.10 av ett KRASH!! Gånger 25 ungefär. Jo, då var det detta som hände.
Var tvungen att dra upp persiennen för att kolla om jag såg något, men jag såg ingenting faktiskt. Som jag nu i efterhand när jag vet vad som hände och VART det hände, tycker att jag borde ha sett något om jag spanat lite till.. Vi har våran utegård "bredvid" Naturkompaniet nämligen..
mm, och bara nån minut senare hör jag någon skrika: "Ligg ner! Lägg dig ner sa jag! Ligg neeer!!""##". Förmodligen väktaren. Snabbt på plats var dom iaf! Skönt! Sen kunde man somna om igen.
mm, litegranna får man vara med om då och då..

Jag gillar orange!
Nu ikväll har jag träffat Therese, vi gick på Kina (blåhuset) och käkade middag. Lite vardagslyx sådär ;) Toklänge sen jag var dit sist. Och gott var det! Friterad kyckling med sötsur sås fick det bli.
Oj, kom på att imorgon är det ju typ samma mat som serveras på jobbet.. kycklingnnuggets med ris o sötsur sås, och vårrullar. Haha, jaja, skitsamma! Det e ju gott!

Imorse vid 05.50 tiden när jag var på väg till jobbet så fick jag minsann se ett ovanligt djur... Alldeles vid det rosa Tinghuset (som ligger snett nedanför SF typ), där kommer en grävling o går tvärs över vägen! Inte alls långt från mig, kanske max 10 meter! Det var riktigt läskigt faktiskt!
Han tittade på mig och jag visste inte vad den tänkte göra, tänk om han skulle attackerat mig! :O Men istället så gick han vidare mot bion. Crazy! Trodde nästan att jag inte var riktigt vaken, haha..
Stackars grävlingen :( hoppas den har hittat tillbaka till sina marker..
Ni kanske undrade över vad det var i bakgrunden på bilden här nedanför?
Massor med svampar förstås =) Och mer finns det!
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 |
||||||||
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|||
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 | |||
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|||||
| |||||||||