jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 11 februari 2011 15:43

 

Snart kommer Tessan, vi ska ut till BC =) Sundsvalls enda nöje! Vi ska spana efter blomjord tror jag, och så blir det en tur till Monki, bl.a


Senare ikväll kommer lilla pudeln Leeam hit också, jag ska få ha han hela helgen för husse ska till sthlm tillsammans med David och en till kompis.

Dom ska på hifi-mässan. Så jag och Leeam får roa oss själva! Blir nog mysigt tror jag :)

Av jempa - 11 februari 2011 15:29

ja, alltså, den där jekla snön kan ju verkligen ställa till det! Jag tänkte vara smart o vandra bort till Grönborgs imorse, det e där vi har arbetsbilen. Så jag tog en prommis, istället för att ta bussen som gör att jag kommer dit senare. Men jag tänkte gå så att jag skulle hinna borsta av den o fixa, sånt tar ju en jekla tid.


Ja, så kommer jag fram till Grönborgs.. och ja.. det var väl x antal timmar sedan dom hade skottat där, så hela stället hade hunnit snöat igen. *suck* Jag som hade planerat så himla vuxet och moget tyckte jag själv! T.o.m gått upp tidigare på morgonen! Och det var helt i onödan.. för det slutade med att jag sket i arbetsbilen idag så jag och kollegan fick ta bussen till jobbet istället, haha.. ja vilken jekla morgon. Men det var nog ett klokt beslut, för på skolan hade det inte direkt blivit skottat heller så vi hade nog fastnat med våran sämsta bil.. däcken e så små och superdåliga.


Ja, det var den fredagsmorgonen, men resten av dagen har flytit på bra, vi fick gå lite mer än vanligt idag eftersom vi inte hade bilen, men det är väl bara skönt med lite promenader =)

Av jempa - 10 februari 2011 21:35

 

Tänk att randigt hänger med även den här våren =) Men det ser ju så fräscht ut med vit/blå randigt tycker jag.

Av jempa - 10 februari 2011 16:05

H&M har fått in litegranna nytt i webshoppen.

Det här gillade jag!


 

399:-


 

249:-


 

399:-


 

39:50:-

Av jempa - 10 februari 2011 15:32

 


Ja men SJÄLVKLART måste det börja toksnöa igen! Ja för vem hade kunnat tro att man skulle slippa det, det e ju fortfarande vinter? *megasuck*

Är så himla less på snön nu.. och det kan inte snöa normalt heller, utan det ska komma 2-3 dm på en gång, gärna så pass att ingen ska hinna med att skotta och förbereda sig på annat sätt för att undvika kaos..


Nån mer än jag som känner sig nöjd på snön nu??

Av jempa - 9 februari 2011 19:36

 


Kaaanske så har man sån tur att man får åka till Björnrike nästa helg. Men vi får se hur det blir, vore iaf riktigt kul =) Jag har aldrig varit dit, men däremot har vi haft husvagnen i Klövsjö några vintrar när jag var liten (jag var asbra på slalom, började åka när jag var 3! Körde utan stavar o allt, ni skulle se mig, åkte puckelpist o grejjer, haha).

Och så har man ju varit i Vemdalen några gånger, men faktiskt aldrig i Björnrike. Men David säger att det är bra där. Och mina föräldrar är där just nu faktiskt och dom verkar mycket nöjda. Så det kan bli kul :)

Om det nu blir så att vi åker dit, men vi hoppas på det! Kanske Davids littlesistah och hennes bf Dennis hänkar på också. *ju fler desto roligare*

Av jempa - 9 februari 2011 17:26

 


Ja men just det, skrev ju aldrig om filmen igår. Jag kom hem och sen var det bara att duscha och sängdags ungefär.


Den var väl ungefär som man hade väntat sig, en del skratt här och där men inte en superbra film direkt. Jag tycker inte att man behöver se den på bio, utan hyr den och se den hemma istället.

Men den får ett plus för skådisarna, och Robban Aschberg ;)


Den får en 3a av mig.

          

Av jempa - 9 februari 2011 17:22

 

Fiin!


Jag funderar på om man kan ha "missat" den här tröjan från Gina Tricot? Eller är det möjligtvis så att den inte har kommit upp hit till Sundsvall ännu? För jag vet att den finns i butiker söder ut iallafall.. Iofs så är den så fin så den säkert tagit slut fort och då kan man ju säkert ha missat den, är ju inte på GT varje dag direkt =)


Jag ska iaf ta en sväng dit strax o spana läget =)

Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards