Senaste inläggen
Glad Påsk på er alla!
Långfredagen idag och det känns faktiskt som en ovanligt lång dag.
Jag o David blev bjuden på 3 rätters middag hos min mamma o pappa idag. Lyx!
Förrätten ser ni här ovan, en sparrissoppa me räkor och ostflarn. Annorlunda o gott!
Missade att ta bild på dom övriga rätterna men de var iaf riktigt gott, var för glupsk helt enkelt :) fick lchf till varmrätt - kyckling/bacon-gratäng med sallad, asjekla gott! O choklad/kladdkaka till efterrätt.
Proppmätt blev man :)
Hur har eran långfredag varit?
Har lixom fastnat för den här pikéklänningen, den är sådär vardags-sportig-snygg :D Skulle kunna tänka mig att bära den tillsammans med jeansjacka och bruna sandaler, fint deh!
Javisst! Fyndade ett par converse idag när jag o A-C var på Handelshuset innan vi for till Birsta. Jag såg i tidningen att dom skulle ha Nyöppning och att de fanns Converse för 399kr! Perfekt! Glad att vi hann haffa varsit par! :)
Helgen har varit bra!
Har hunnit med lite shopping på stan, sushikväll hos svärisarna då vi gjorde egen sushi, städat, tvättat, sett några avsnitt av Suburgatory, druckit många koppar kaffe i sängen med älsklingen o samtidigt sett på youtube-klipp på teven och så har vi hunnit handlat lite. Lagomt lat helg! Hade tänkt klämma in ett gympass, men det är ju lätt att tänka.. får styra upp det i veckan istället!
Nu i veckan blir det kortvecka! Jobbar halvdag på torsdag och på fredagen är man ju ledig *långfredag* najs!
Vilken rolig arbetsdag jag haft! Jag och min härliga jobbkompis stog i vår (växelns) monter på Service & tekniks personaldag, så skoj! Det kom en hel del folk faktiskt. Vi bjöd på varm hälsodryck (ingefära FTW!) och pratade om att vi jobbat mycket med telecoaching och med hälsa i fokus :) roligt!
Vi höll till på Quality Hotel, och där hittade vi en glassmaskin och olika strössel så självklart blev det en bägare me glass innan vi kickade igång :D
Det vart en rolig o annorlunda jobbdag! :)
Ikväll var jag o mami på ingallerians eventkväll, det var erbjudanden i butikerna, modevisning och Pernilla Wahlgren var på plats. Kul när det händer nåt här i stan! Borde va oftare, alltid mys när man kan fynda lite i butikerna o samtidigt smutta på flädervin :)
Jag köpte ett skärp på hm, cardigan på Kappahl, ett satsuma-bodybutter från Body shop och ett par solglas på Lindex, där bjöd dom på ett ex av Damernas Värld också, najs!
Mysig kväll!
Det bästa den här månaden är nog peelingen från Naobay, den är jag nyfiken på :) Och torrschampot gillar jag, har den faktiskt just nu fast i stor storlek.
Blev lite besviken på läppstiftet från MUS, fick såklart en röd knallig nyans som jag aldrig kommer använda. Hade hoppats på ett läppstift i någon snygg nude nyans.
Åh, dom här jeansen är så himla vårsnygga! Dom skulle gääärna få flytta in i min garderob, tillsammans med en massa nya toppar, jag behöver verkligen uppdatera min garderob känner jag. Har bara lust att slänga ut allt och hänga dit en massa nytt :)
mandeldesign - 799kr
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 |
||||||||
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|||
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 | |||
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|||||
| |||||||||