jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 16 december 2011 16:35

 


Jag tävlar hos Vyssanlull.se, om fina priser från Nordljus. Tävla du med, klicka här!


Av jempa - 15 december 2011 20:27



"Från H&M och Trish Summerville - kostymdesigner för filmen "The girl with the dragon tattoo", kommer en specialkollektion som hyllar den unika stilen hos vår favorit-antihjältinna Lisbeth Salander.

I utvalda butiker och Online från den 14:e december."

/H&M Dragon Tattoo


Fanns ju många balla plagg tycker jag! Vill ha typ det mesta :D


Av jempa - 15 december 2011 19:07

 

Fin bild jag tog på Simba va? ;)


Vi tog en promenad upp till Davids family förut, blev bjudna på middag :) Kyckling o ris, riktigt smarrigt var de! Myste lite med Simba också såklart!

Och vi fick skjuts hem, de va himla snällt, det är ju så halt ute nuförtin! Man går typ som en kärring och spänner sig massor, inte kul! Så det var skönt att slippa gå hem :)


Nu blir det en dusch tror jag! Och imorgon e det freedag!

Av jempa - 14 december 2011 18:16

Halloo!


Nu är det endast 10 dagar kvar till julafton! Och jag har bara 2 julklappar kvar att köpa :) Känns bra! Ska nog baka lite Noblesse-kakor också som jag ska ta med mig till Lillström på Julafton. Kanske blir bakning i helgen då, mycket möjligt!


Bäddade rent i sängen förut, med ett nytt Dra på-lakan i Satin från Hemtex, det e så himla skönt! Och blir inte nopprigt o sådär heller. Ser nästan fram emot att få gå o lägga mig, hihi


men först kanske man ska fundera ut något att äta till middag..? alltid lika jobbigt..

ah o så måste jag snart ner till tvättis igen.


Tjopp tjopp!

Av jempa - 13 december 2011 21:10

 

Nu har vi bokat in oss på "afternoon tea" i Skyview bar som ligger på 27e våningen i VÄRLDENS LYXIGASTE och enda 7 stjärniga hotell i världen! Känns helt ofattbart!


Den där eftermiddags-te bjudningen kostar ungefär 400 Dirham/person (=800sek), och då ingick varsit glas champagne, hehe.

Och åker man till Dubai måste man ju in i den där fantastiska byggnaden :)

Eftersom det är stor efterfrågan på just dom där tebjudningarna (som ska tydligen ha helt makalöst mycket gosaker o massa goda teer, så går man därifrån proppmätt) så har vi bokat ett bord nu för att vara säker på att det verkligen blir av. Nästan varenda kotte som åker dit tar ett besök inne i hotell.

Kolla in den här tjejens blogg för att se lite bilder o så.


Men det är inte vilket hotell som helst förstås, så en del regler finns, detta stog bland annat i våran bokningsbekräftelse;

 

klicka för större bild.


Skyview Bar ska tydligen vara den där "utbyggnaden" nästan längst upp, så jag förstår att usikten är ganska fin :) Man ser "The Palm" rätt tydligt!

 

 

Av jempa - 13 december 2011 18:04

 

Glad Lucia på er alla! :) Hoppas ni har haft en bra dag! Min dag har varit helt okej, fast har dock inte fått sett någon Lucia, lite tråkigt ju.

Träffade mamma efter jobbet, vi gick en liten runda på stan sen satte vi oss på Café Innergården o tog en kaffe o småpratade lite :) Det var lugnt o mysigt där, dom hade tänt ljus och släckt ner belysningen. Fick nästan lite lust att köra After Work.. Men jag skulle ju hem o laga middag tills David kom hem på "lunch", han jobbar kväll idag.

Så spagetti och köttfärssås (som blev grymt god!) fick det bli idag. Sedan efter middagen gick jag o postade mitt julkort till Farmor :) Och svängde förbi syrran i butiken också, småpratade lite med henne och erbjöd mig att vara lite hundvakt åt småtjejerna, dom e ju så himla lättsamma o goa! :)


Och ja nu sitter jag här, tänker se något avsnitt av Ponnyakuten, riktigt roligt program! Några ungar som är på ridläger där dom bl.a får hjälp med deras problem-ponnys, riktigt intressant att se hur dom får bukt på problemen.


Aja, ha en fortsatt bra Lucia-dag hurrni!

Av jempa - 12 december 2011 19:40

 


Jag gillar Bik Boks nyheter den här veckan :)

Av jempa - 11 december 2011 18:31

Hade det jättebra i Lillström igår! (och idag, vi sov ju över). Det har verkligen kommit mycket snö där! Mysigt!


 

Pricken är så himla tjusig att det räcker med att man tittar på henne så nästan knäar hon :D *sööt*


     

Glögg, pepparkakor och ostar smaskade vi på ett tag innan middagen serverades. Och det var ju inte vilken middag som helst heller...


   

Här sitter vi och njuter :) Bubba är med han å!


   

Bubba och Driva är såååå tighta :)


 

Okej, middagen dårå, den bestod av en grym sallad och...


 

en riktigt smarrig potatisgratäng, och....


 

TRE olika såser; kantarellsås, rödvinssås och trepepparssås. Och sist men inte minst..


 

rådjurssadel! Aldrig ätit det innan men det var riktigt, riktigt gott! Så himla mört kött att kniven knappast hade behövts :) *den där middagen gjorde du grymt bra, Marie!*


 

ah, o vitlöksbröd är aldrig fel! :)


 

Tadaa! Hela kalaset framför oss. Behöver jag säga att vi rullade från matbordet till soffan sen? hihi


Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards