jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 26 juli 2011 17:46

  Såhär mysig var han idag! :)


Världens gosigaste och finaste katt heter Simba. Men han har många namn, precis som kära barn katter har:

  • Simba (såklart)
  • Tumba
  • Humbard de bumbard
  • Bumba
  • Brorsan
  • Timba

Ah, o säkerligen fler som jag inte kommer på nu :) Men visst e han söt, den lille svanslöse jekeln? :)   

Av jempa - 26 juli 2011 16:56

 

Efter att David hade köpt sitt xbox spel (Tiger Woods Masters) så skulle jag in på Cubus och köpa ett par shorts till Davids pappa, och därefter varsin take away-latte till mig o David på Wayne's. David satt ju kvar ute i bilen o väntade (han hatar BC, tråkis!). Men så tog jag en sväng förbi Scorett's outletbutik :) Där hittade jag dessa tuffa skor! Har sneglat lite på dom förut men nu slog jag till! Tur det för de var dom sista 37orna :)


199 kr!

   

Av jempa - 26 juli 2011 16:40

 

Yes! Jag frågade idag på McD om dom hade kvar några gråa glas, och det hade dom! Perfekt! Så David tog veckan glas (ett blått, lite tråkigt men måste ju ha) och jag tog det där gråa :)


Av jempa - 26 juli 2011 16:37

 

Innan det bar av till Birsta =)

Av jempa - 26 juli 2011 12:52

 

Godmorgon! =) Iofs är klockan snart 13 men för oss är det fortfarande morgon, vaknar så himla sent nuförtiden, har verkligen vänt lite på dygnet känns det som. Vaknade vid 11 idag, och så länge brukar jag inte sova. Får snart börja vänja om mig igen för på måndag är ju min semester slut. *buhu*

Men det ska jag itne tänka på nu! För jag har ju faktiskt några sköna dagar kvar och dessutom en minisemester nere i Stockholm! Vi åker ner på torsdag och kommer hem sent på lördagkväll. Tåg hit och tåg hem, underbart :)


Ah iallafall, idag ska vi ut till Birsta ovh köpa Tiger Woods senaste spel. Så det blir väl ett besök på typ Elgiganten o Mediamarkt tror jag. Och så gärna en tur till McD innan vi åker hem, måste ju ha veckans nya glas! :D Jäkligt surt bara att vi hittills har alla glas utom det gråa! :/

Någon som vill sälja för en billig peng? haha :D Eller byta till ett grönt? Jag har nämligen två gröna :)


Aja nu ska jag gö mig klar sen bär det av mot Birstat!

Kramisar

Av jempa - 25 juli 2011 22:14

ZARA.com har som vanligt mycket fint! En del nyheter har dom fått in också.

Jag och David tänker definitivt besöka ZARA när vi ska till Stockholm nu i veckan :)


             

Av jempa - 25 juli 2011 21:07

 

Jag vet, jag vet, det är en barnfilm. Men jag följde ju Hotell Gyllene Knorren när det visades som julkalender så jag var faktiskt tvungen att se filmen! Speciellt eftersom att jag tyckte julkalendern var rätt mysig ifjol :)


Men filmen då, ne den kändes inte lika roande som Julkalendern gjorde.. här riktas den mer bara till barn på något vis.. Även om jag skrattade lite åt pappan då och då, han är helt klart roligast.

Svårt o sätta betyg på den eftersom jag förmodligen inte e rätt person att göra det, ett barn kanske skulle gett den en 5a, medans jag ger den en 2a.. men så får det bli.

          

Av jempa - 25 juli 2011 15:41

  Goda macarones från Stenstans Bageri! 


Jag fick tips av en vän på Facebook att macarones minsann finns att köpa på Stenstans Bageri här i staden. Jag har aldrig varit dit trots att det bara ligger en gata bort från där vi bor.

Så jag och mamma gick dit och köpte med oss några hem. Det var proppat med folk där! (förstår varför, dom hade jättemycket smarrigt där! blir det nya fikastället tror jag, hehe).

Så vi köpte med oss 4 stycken (50 kr) och fikade hemma med David och pappa. Pappa har varit här idag och grejjat lite med kaklet i vårat badrum, det var massa fula hål här o där som han har täppt igen så dom inte syns, snällt av honom!


Ah men iaf, macaronerna var goda, vi delade upp dom så man fick smaka lite av varje. Men min favorit var iallafall den bruna! Chokladälskare som man är :) Men dom andra var goda dom med, men den oranga smakade inte så mycket.


Prova ni med om ni inte gjort det! :)

Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards