jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 12 november 2013 21:47

Har haft en ganska ordinary tisdag idag, fullt upp på jobbet men roligt! Och efter jobbet gick jag o David på Hemköp o handlade lite middag o annat gott. Nu ligger vi o ser på Montazamis med vänner. Maria är ju så rolig :)

Tänkte precis fixa våra sittplatser på flyget men upptäckte att det kan man inte göra förrän tidigast 60 dagar före resan och nu är vi på dag 65, så får helt enkelt vänta tills helgen med att "paxa" våra platser. Tycker de e skönt o veta att man får sitta på bra platser och att man framförallt får sitta bredvid varandra, vilket inte alltid är en garanti. Gången kan ju hamna mellan osv.. Inte alls lika roligt då tycker jag. Resan tar ju ändå 7 timmar cirkus...

Jajjja! Nu ska vi kolla vidare på Montazami-familjen :)

Av jempa - 11 november 2013 18:45

Eftersom jag själv var i behov av en jacka som man kan ha inomhus så har jag granskat utbudet i butikerna rätt bra och har kommit fram till att det är Lindex som har bäst utbud när det gäller just sådana jackor. H&M har en del också men inte alls lika många.

Så jag tänkte tipsa er om några stycken som kommer från just Lindex. En liten jacka kan dressa upp hela outfiten och passar ju perfekt den här årstiden också. Bra att ha ovanpå klänningen till julfesten t.ex, eller bara till jeans och ett linne. Så snyggt!

Jag har själv köpt den svarta jackan näst längst upp, den är snyggast att ha öppen och med lite uppkavlade ärmar.

 

     

Av jempa - 11 november 2013 18:09

 

Nu är det bokat och klart! Den 16/1 åker vi direkt härifrån (skönt att slippa Arlanda) till Puerto Rico på Gran Canaria! Underbart!


Vi har hittat ett hotell där vi bokade en svit som har jacuzzi på balkongen, hur skönt?!

Servatur Casablanca heter hotellet. Lite sköna bilder därifrån:

     

   

Jo, jag tror vi kommer att trivas!


Någon som varit till Gran Canaria, eller kanske t.o.m till Puerto Rico någon gång? Tell me all about it!

Av jempa - 10 november 2013 11:15

Godmorgon finisar!
Idag är det farsdag - grattis papi! Ska dit på middag senare idag, porterstek ska det bjudas på, mums!
Iallafall, har ni sett mina skal som jag köpte på eBay? Det rosa kostade 15kr och det vita 35kr tror jag, rätt bra :) det tog inte så himla lång tid o få dom heller, beställde dom från Hongkong och då brukar det ju kunna dra ut på tiden men inte den här gången :) det är förmodligen inte världens bästa kvalitet (även om de vita verkar riktigt bra) men men lessnar ju ändå efter ett tag o då vill man ha nåt nytt, så är det för mig iallafall.

Och så de där med resor, David fick en resa av mig när han fyllde 30 och nu har vi bestämt vart vi ska och vilket hotell det ska bli. Vi ska in på Ticket imorgon och prata med dom. Det blir ju även vår Bröllopsresa (om vi inte räknar med Las Vegas förstås, o de gör vi inte, haha). Mysigt!

Av jempa - 9 november 2013 16:47

 

Jag och David gick en sväng in på Stadium innan vi gick mot Classes, jag hittade en fin mössa som jag inte kunde låta bli. Vitt funkar ju dessutom till allt, så den matchas bra både till jackan jag åker slalom i och min vanliga vinterjacka. Perfekt, då blir den användbar också!

 

Av jempa - 8 november 2013 18:11

Blir en väldans lugn kväll, orkar inte annat efter en ganska seg vecka.. Ligger i sängen o ser på Kardashians (crazy family alltså) och grejar med iPaden, gud vad jag älskar den alltså, haha :) bästa köpet! David är ute på after work med några jobbkompisar men han blir nog inte så sen, lät det som iaf.

Hur som helst, ikväll hejar vi på Kevin och Elin! Ska proppa munnen full med Polly också, mmmm gott!
Ha en skön fredagkväll alla!

Av jempa - 7 november 2013 19:45

           

mandeldesign.se


Älskar brallorna allså, dom är riktigt balla i modellen tycker jag. 799kr kostar dom.

Koftan däremot är det ett riktigt pangpris på, 179 kr.


Av jempa - 5 november 2013 12:30

Kör en liten lunchbloggning idag minsann :) Inte dumt va?

Ska på bio ikväll, det är förhandsvisning av Mig äger ingen. En film med snyggingen Persbrant ;)

Jag tror den kan vara bra, hoppas på det iallafall.

Ne, nu måste jag strax röra mig tillbaka till jobbet! Lunchen går alltid så himla fort!

   

Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards