jempas.se - jempas shoppingspree!

Senaste inläggen

Av jempa - 30 oktober 2014 19:46


Jaa! Jag fick tag på vasen, den sista även så jag är nöjd! :)

 

Av jempa - 30 oktober 2014 11:30

 

Jag kan verkligen inte släppa den här vasen! Jag har ju den här lampan som är i samma kollektion, så då borde jag ju verkligen skaffa vasen också ;) right?

Jag kikade på Hemtex hemsida och dom har ju så att man kan se om varan finns i butik (älskar sånna finesser!) och det gör den, så idag efter jobbet blir det nog en sväng förbi där, och så ska jag köpa lite blomster, så kommer de bli så fint så! :)


Av jempa - 29 oktober 2014 19:15

  

Om någon skulle vilja köpa en julklapp åt mig så önskar jag mig presentkort på IKEA. Så nu vet ni det, nära o kära ;)

Är väl egentligen inget speciellt jag ska köpa men skulle behöva lite nya tallrikar, skålar och sånt.. lite smått och gott helt enkelt!


Av jempa - 28 oktober 2014 19:00

Jag går förbi Kappahl varje morgon på väg till jobbet, och imorse var jag tvungen och stanna till för jag tyckte den här tröjan såg så fin ut! Den hör till "wear it like a star"-kollektionen. På dockan så hade dom bara strumpbyxor under så det är nog möjligt att ha den även som klänning, som jag främst skulle vilja. Har letat efter en stickad och gosig tröj-klänning ett tag men inte hittat rätt. Kanske måste prova denna :)


Av jempa - 27 oktober 2014 17:15

 

En kofta helt i min smak! Älskar spännet, verkligen en snygg detalj!


Av jempa - 26 oktober 2014 12:12

Idag myser jag runt i detta :) en skön polotröja från Gina Tricot och mammas hemstickade, underbara sockor!
Det blir en riktigt lat söndag hos oss idag.

Av jempa - 25 oktober 2014 14:00

          Haha, japp, vi ska bo på en rymdstation! Kan man kanske tro, då hotellet Stylotel har rymden som tema, lite roligt med ett annorlunda hotell, men det känns så skönt att vi (läs jag) hittade detta boende!

Dom flesta hotell i London är riktigt skabbiga! Alltså, blommiga/beiga/orangea gardiner, överkast, tapeter.. och möblerna är gamla och äckliga. Och har man tur får man en egen toa på rummet. Så det här känns skitbra! Vi får frukost och gratis wifi också, alltid najs såklart, så man kan instagramma! :)

 

Av jempa - 24 oktober 2014 18:00

 

Det blir London i November! Otroligt roligt ska det bli :) Har ju alltid velat åkt dit, både jag och David, så nu kör vi!


Vi ska bo på i närheten av Paddington station, ja för de vet ni ju va de ligger va? typ... :) Ne men de e iaf 15 min gångavstånd till oxford street (massa butiker) bl.a Och det ligger nära Hyde Park, en mysig stor park. Ska man gå ner till Big Ben och London Eye bland annat så tar det runt 50 min, men vi lär nog åka en sån där Hop on- hop off-buss för att få ut det mesta av resan, man får se så mycket på sånna turer och i en stad som London tror jag det är värt det, speciellt när man bara är där på en weekend. Vi åkte en sån budd i Barcelona och det var jättebra :)


Jag visar er hotellet senare, men jag hittade ett modern och billigt boende så det blev kanon. Rummet är dock rätt litet MEN med eget badrum, och det är inte särskilt vanligt på Londons hotell ska ni veta, så vi är nöjda, haha.



Presentation

Jenny heter jag, men kallas för Jempa. Bor tillsammans med min man och våran son i Sundsvall.

Förutom min familj så älskar jag inredning, mode och att resa! Att blogga är också kul och jag har haft den här bloggen sen 2006(!) :)
Lämna gärna en komment

Fråga mig

46 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards