Senaste inläggen

Av jempa - 18 maj 2008 00:15

Precis sett ett avsnitt av One Tree Hill. Vart väldans spännande på slutet. Näästan så att man skulle sett ett till avsnitt, om jag inte vore så himla trött.

Ska sussa nu, även fast det är rätt tidigt för att vara en lördag.

Gonatt!

Av jempa - 17 maj 2008 21:13

Jag provade inte klänningen innan jag köpte den, vilket jag nog skulle gjort!

Den var lixom utställd nertill så det såg bara konstigt ut på mig.

Den får gå tillbaka! 

Av jempa - 17 maj 2008 15:29

                      

Det var mysigt på Birsta City idag. Behagligt med folk och tråkigt väder ute. Perfekt väder för lite shopping.

Det blev budgetshopping idag!

Köpte hårfärg (ja, köpte en igår också men kom fram till att den ska jag spara till höst istället eftersom den är liite mörkare), så det blev samma färg som jag redan har, nr 7 Blond. Så det blir bra!

Ett par svarta lightlack pumps, inte riktigt sådär lackglansiga, men inte helt tant-matta heller =) Från Skokanonen för 200 kr! Tänkte ha dom främst till stuprör.

Och en supersöt småblommig klänning från Vero Moda för 159 kr. Färgen på klänningen stämmer inte riktigt överens på bilden som i verkligheten. Men fin är den! Med några små knappar fram och ett band bak som man ska knyta (jag funderar på att ta bort det och bara ha ett skärp istället).

Av jempa - 17 maj 2008 08:11

Värst vad jag var vaken tidigt idag då. Men jag somnade väl runt 00 så jag sov iallafall typ 8 timmar.

Jag färgade inte håret igår, blev så himla trött så jag pallade inte. Tänkte göra det nu på morgonen istället, men nu verkar det som att det blir en sväng ut till Birsta City om några timmar.. Skulle iofs kanske hinna färga innan förstås. Ah, får se.

Vad ska ni göra idag då?  

Av jempa - 16 maj 2008 21:58

Vilken himla kul kväll jag har haft tillsammans med Therese! Blir alltid massa tok och skratt när vi umgås :)

Det blev en grym burgare på BK (Bar&Kök), riktigt god med krispig pommes. Vi satt kvar där ett tag o snackade, klockan drog iväg rätt fort så vi gick till Hemköp där Therese´s favoritläsk finns; Fanta Mango. Den säljs inte i många affärer så hon måste passa på när hon får tillfälle *fniss* Därav 6 flarror.

Efter det gick vi hem till mig och såg sista delen på Talang 2008.

Nu har Tessan åkt och jag funderar på att färga håret. Men jag ska vänta tills David kommer hem så han kan kolla så att jag har kladdat ner hela håret. Är rätt svårt o se bak och sådär tycker jag. Så känns ju tryggast om någon är hemma som kan kontrollera :)

Har iallafall haft en jättekul kväll tillsammans med Therese!  

Av jempa - 16 maj 2008 17:53

Ska på dejt ikväll med min roliga kompis Therese :) Vi ska käka på nåt bra ställe så vi blir mätta i magen! Men vi vet inte riktigt vart vi ska, så vi får se vart vi hamnar!

Fick medlemsbrev från Åhléns idag, 2 stycken.. konstigt tyckte jag.. Öppnade det ena o ser att jag fått en 50 kr presentcheck. Öppnade det andra brevet och där var det också en 50 kr presentcheck. Hähähä, nåt har blivit fel eftersom jag fått dubbelt. Men jag klagar inte!

Så köpte hårfärg och nagellack där idag. Tyckte det var så söt rosafärg!

 

Av jempa - 16 maj 2008 17:37

Snyggare sandal har jag inte sett!

Pax dom bruna!!

Av jempa - 15 maj 2008 21:08

                             

   

H&M har många fina bikinis i år, men jag har fastnat extra mycket för denna. 98kr/del.

Av jempa - 15 maj 2008 17:20

 

Och Jempa är klad hest. För den passade! Alldeles perfekt.

Så det var ju tur att min "rätta" storlek var slut, för hade jag beställt den så hade den blivit för stor.

Jag är jättenöjd! Älskar färgen!

Av jempa - 15 maj 2008 17:02

 

Seriöst, nu ska man behöva vänta enda till AUGUSTI för ett nytt avsnitt av The Hills. Säsong 4 börjar då nämligen.

Men kan vara skönt med ett sommaruppehåll också, när man har andra saker man ska/vill göra istället kanske :) 

Men just ja! Fick ju en smsavi förut att mitt H&M paket har kommit. Ska genast gå o hämta ut det! Wiiiieeee :) 

Presentation


Visa presentation

Omröstning

Vart skulle du helst åka på solsemester?
 Tunisien
 Grekland
 Turkiet
 Mallorca
 Dubai
 Bulgarien
 Thailand
 Miami
 Någon annanstans
 Stannar hellre hemma
Se resultat

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
29
30
31
<<< Juli 2010
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Gästbok

Bloglovin'

Följ jempas.se - jempas shoppingspree! med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se